Agama vousatá se živý především krmným hmyzem jako jsou cvrčci, sarančata, šváby, smýkaný hmyz apod., v dospělosti nepohrdnou ani myším holátkům. Moučným červům je lepší se vyhnout, způsobují zbytečné tloustnutí agam. Další nedílnou součástí potravy agam je ,,zelené“(ideálně podáváno každý den), nejvhodnější jsou listy pampelišky (včetně květů), rukola, polníček, čínské zelí apod. je důležité zelené vždy opláchnout vodou, agamy přijímají tekutiny hlavně z potravy, pokud je v zeleném hodně vody, prakticky nepijí. Pokud možno vyhýbáme se krmení klasickým zelím, kapustou apod. U zeleného krmení je vhodné sledovat poměr vápníku a fosforu (např. u pampelišky je tento poměr 3:1 ) .
VITAMÍNY A MINERÁLY – Vitamíny a minerály jsou důležitou složkou krmení agam vousatých. V přírodě získává agama tyto látky z hmyzu který uloví, v zajetí je však musíme dodávat uměle. Na trhu je spousty vitamínových a minerálních přípravků pro plazy (nutri mix pro plazy , roboran pro plazy nekton apod.) z hlediska složení jsou však tyto přípravky v poměru cena, kvalita nedostačující. Z hlediska svého složení jsou nejvhodnější vitamíno-minerální směsi PLASTIN, ROBORAN H, a NUTRI MIX pro nosnice.
Je mnoho doporučení jak dávkovat vitamíny a minerály, někteří chovatelé doporučují obalovat hmyz Plastinem (především minerály) jednou do měsíce a roboranem H a nutri mixem(vitamíny) každé druhé krmení. Osobně jsem z těchto preparátů udělal jakousi směs (třetina plastinu, třetina nutri mixu a třetina roboranu) a obaluji v něm hmyz 1x týdně. Je to pohodlnější, agamy krásně rostou a prospívají. Je také třeba aby agamy měli neustále k dispozici mističku s vápníkem, či na prášek nadrcenou sépiovou kostí.