Naši gekončíci

S chovem gekončíku nočních jsem začal koncem roku 2015, byla to má první zakoupená terarijní zvířata. V listopadu 2015 jsem koupil 8 mláďat gekončíku nočních od pana chovatele z Letohradu. Časem se ukázalo že se jedná o 8 krásných samiček, bohužel chovatel neznal jejich přesnou genetiku (a to je také důvod proč neuvádím u mláďat hetera). Samičky jsem rozdělil do dvou chovných skupin a začal shánět vhodné ženichy 🙂 . Vhodné samce jsem sehnal v nedalekém Olomouci u pana Ruse. K první skupině samiček (skupina A ) které jsou hypo a superhypo se znaky carrottail jsem dal samce Superhypo carrotail hetero raptor 100%. Z této skupiny se líhnou mláďata nejčastěji superhypo, hypo a klasik.

nn13-11 nnn13-11

foto některých mláďat ze skupiny A která byla odchována v roce 2016.

K druhé skupině samiček (skupina B) které jsou MC snow a klasik jsem přiřadil samce Mack Snow Ellipse 66% Hetero Raptor. Z této druhé skupiny se líhnou nejčastěji mláďata Mack snow, Super snow, a klasik.

nnnn13-11 nnnnn9-10

foto některých mláďat ze skupiny B která byla odchována v roce 2016

Jak odchováváme naše gekončíky?

Každá chovná skupina (jeden samec a čtyři samice) má k dispozici terárium 100 cm x 60 cm x 50 cm. Jako podloží používám kamínky, které pravidelně čistím a jednou za tři měsíce komplet vyměním. V každém teráriu je topná deska, a topný kámen. Topná deska zabírá cca jednu třetinu terária, a zahřívá se na cca 28 stupňů. Topný kámen na 36 stupňů. Úkryty pro gekončíky jsou umístěny různě po celém teráriu, v chladnějších měsících se zvířata ukrývají do úkrytu na desce, v teplejších mimo desku. Kladiště je umístěno na topné desce pouze z části. Krmím převážně cvrčky, v období snůšek holátky a smýkaným hmyzem. Směsi vitamínů a minerálů (roboran, nutri mix, plastin ) + vápník v čisté formě jsou samozřejmostí (misku s vodou snad ani nemusím zmiňovat). Jednou za rok nechávám dělat rozbory trusu, výsledky jsou nyní negativní ale při prvních rozborech bylo třeba gekončíky odčervit. Celkově na zoohygienu kladu velký důraz, ono to asi jinak nejde pokud člověk chová více druhů zvířat 🙂 (spotřebuji cca 100 latexových rukavic každé dva měsíce 😀 ).

Jak už jsem zmiňoval gekončík noční není nikterak náročný chovanec, a tak není divu že se při vhodných podmínkách dobře množí. K páření dochází v období jara po zimování, následně samice kladou vajíčka po dvou kusech do kladiště obvykle v 5-8 snůžkách. Inkubace vajec probíhá v inkubátoru, nejvíce se mi osvědčili inkubátory Exo terra, mám doma čtyři kusy a fungují bez problému, topí i chladí, jen by mohly mít větší objem 🙂 .(pozn. možná si řeknete že jsem marnotratný když si inkubátor nevyrobím, ale profi inkubátory jsou přesné a chladí, což se v horkých dnech hodí a za další mě stály o mnoho méně než se běžně prodávají, protože už přes 8 let provozuji zverimex, a eshop s krmivy a chov. potřebami a tím pádem mám u firmy Hagen která vyrábí značku Exo terra velmi příjemné cenové podmínky 😀 ). Vajíčka vkládám do malých plastových krabiček, v kterých je vlhký vermikulit, na víčko krabičky napíši od jaké samice jsou, po jakém samci, datum snůšky a šup s nimi do inkubátoru. Vajíčka jsou inkubována při 27-28 stupních celsia, průměrná doba inkubace je 58-65 dnů.

ink          DSCN0204

V levo obrázek inkubátoru,  v pravo vajíčka agam vousatých a gekončíků nočních.

Po vylíhnutí nechávám mláďata cca 24h-48h v krabičce aby se rozkoukala, pak následuje focení, zvážení a šup s nimi do tzv. školek. Školky jsou klasické plastové boxy, s vrchním větráním, vytápěny topným kabelem. Jako podestýlku používám klasické ubrousky, a jako úkryty ruličky od toaletního papíry (kvůli snadnější údržbě a vyšší zoohygieně), mláďata ve školkách rosím 2x denně a krmím 1x denně malými cvrčky.

937_stredni_70423

Foto tzv. školky

Zhruba v 3-4 týdnech věku přesouvám mláďata do tzv. ,,škol“ 😀 (vím… názvy jsou zvláštní ale kantor opravdu nejsem 😀 ) . Školy jsou malá terária dělaná na zakázku s vrchním a bočním větráním a hlavně s krásně vymodelovaným pozadím na které mladí gekončíci rádi šplhají, vystavují se a ukrývají se v něm 🙂 . Vytápění opět zajišťuje topný kabel, jako podestýlku dávám opět ubrousky, úkryty jsou z ruliček, nesmí samozřejmě chybět miska s vápníkem a vodou. Ve školách rosím pouze 1x denně. Do každé ,,školy“ dávám vždy pouze 4 mláďata, pro lepší přehled a růstu apod.

DSCN0446             DSCN0312

ukázka tzv. škol

Ve školách jsou gekončíci dokud nedosáhnou hmotnosti cca 20g, a pak jsou připraveni na cestu k novým majitelům .-) .