UBYTOVÁNÍ

Chov agam vousatých není moc náročný, je však dodržet pár základních pravidel aby se jim u Vás doma vedlo dobře. Nejedná se o něaký dokonale sepsaný návod, který je nutno přesně dodržovat, na internetu v dnešní době naleznete spousty informací i protichůdných o chovu agam. V chovu je důležité použít selský rozum a pokusit nasimulovat co nejpřirozenější prostředí chovaného jednice. Uvedu zde informace které jsem načetl a své zkušenosti z chovu, které se mi nejvíce osvědčili.

UBYTOVÁNI – Agamy je vhodné ubytovat v klasickém skleněném teráriu s horním a bočním větráním. Minimální velikost dna pro jednoho jedince by měla být 80 cm x 40 cm, pro větší skupinu např. 3 jedinců 120 cm x 50 cm. Osobně chovám např. skupinu 3 samic a 1 samce v teráriu o rozměrech 140 cm x 60 cm, je také vhodné mít vymodelovanou zadní stěnu aby po ní mohly agamky lézt a odpočívat 🙂 . Máte mnoho možností co umístit na dno terária, osobně se mi nejvíce osvědčili klasický písek z dětských hřišť, nebo písek do filtrace k bazénu, je třeba se vyhnout prašným podestýlkám (agamky mívají pak problémy s očima apod.) na první místě by mělo být vždy nasimulování co nejpřirozenějšího prostředí zvířete podle Vašeho selského rozumu. Terárium můžete také vybavit různými kameny a kořeny v dekoracích (které jsou pro zvíře bezpečné) se meze nekladou.

TOPENÍ – K vytápění terária můžete použít klasickou či bodovou žárovku. Topný kámen, topná deska či topný kabel není pro agamu dostačující. Důležité je aby v teráriu byla přes den teplota 22-30 stupňů celsia, je však vhodné aby se v případě potřeby mohla agamka více ,,nahřát“ ale i ochladit, tj. ideálně aby přímo pod tepelným zdrojem byla teplota 35-40 stupňů celsia a na druhé straně terária 22 stupňů.

3 Příklad klasické bodové žárovky, jako zdroj tepla (cena 150 kč)

UVB – UVB žárovky pomáhají agamám vytvářet vitamín D3 díky kterému jsou schopni zužitkovat vápník, UVB záření je pro agamy NUTNOSTÍ. Bez UVB zdroje agamy chřadnou, neprospívají a hynou. Je sice pár chovatelů, kteří dávkují vitamín D3 v kapalné formě, ovšem hrozí předávkování a následný úhyn. UVB zdroje nejsou nikterak levné (řádově 400 Kč – 1000 Kč), a musí se každý půl rok měnit. Klasická UVB zářivka je pro agamy nedostačující, proto je třeba používat UVB žárovky nebo UVB výbojky. UVB zdroj je vhodné umístit doprostřed terária, a nezakrývat květináčem. Je třeba myslet i na to že UVB záření je z žárovky vyzařováno ve vzdálenosti cca 10 cm – 15 cm, tj. pokud UVB zdroj umístíte 30 cm nad dno terária, zvíře jej nezužitkuje. POZOR: Často se stává že člověk jde do zverimexu a chce UVB žárovku, prodejce Vám nabídne bodovou žárovku s UVA zářením za 150 Kč a vy myslíte že máte vystaráno, je třeba si neplést UVA, UVB a UVC.

exo-terra-reptile-uvb-200-ho-bulb         UVB žárovka od firmy Exo terra (cena 400 Kč-500 Kč)

PT2193_Solar_Glo_Set Výbojka, slouží jak zdroj tepla i UVB  (cena 1100 Kč)

Pokud máte Terárium umístěno v tmavé místnosti nebo máte na terárium neprůsvitný kryt, je třeba doplnit osvětlení o širokospektrální zářivku pro lepší aktivitu zvířat.