Ubytování

Chov gekončíků nočních není nikterak náročný, je však dodržet pár základních pravidel aby se jim u Vás doma vedlo dobře. Nejedná se o něaký dokonale sepsaný návod, který je nutno přesně dodržovat, na internetu v dnešní době naleznete spousty informací i protichůdných o chovu gekončíků. V chovu je důležité použít selský rozum a pokusit nasimulovat co nejpřirozenější prostředí chovaného jednice. Uvedu zde informace které jsem načetl a své zkušenosti z chovu, které se mi nejvíce osvědčili.

UBYTOVÁNI  Gekončíky je vhodné ubytovat v klasickém skleněném teráriu, či plastovém boxu. Minimální velikost dna pro jednoho jedince by měla být 40 cm x 30 cm, pro větší skupinu např. 4 jedinců 40 cm x 60 cm. Osobně chovám např. skupinu 4 samic a 1 samce v teráriu o rozměrech 100 cm x 60 cm, když je možnost prostoru netřeba gekončíky omezovat 🙂 . Máte mnoho možností co umístit na dno terária, osobně se mi nejvíce osvědčili kamínky o velikosti 0,5 cm , vypadají přirozeně a gekončíci je nepožírají. Na různých diskusních fórech, či na FB stránkách se můžete dočíst až ,,úsměvné boje“ o tom, jaká podestýlka je pro gekončíky nejvhodnější. Jsou chovatelé kteří chovají na linu, koberci,  kočkolitech (steliva pro kočky na záchod), či třeba klasickém písku. Prostě každý ,,chová“ podle svého, vřele doporučuji se do těchto disputací nezapojovat, někteří chovatelé jsou schopni za to že nechováte např. na PVC pomalu ukřižovat 😀 na první místě by mělo být vždy nasimulování co nejpřirozenějšího prostředí zvířete podle Vašeho selského rozumu. Gekončíci rádi lezou a šplhají, proto je dobré vyrobit nebo zakoupit 3D terarijní stěnu, po které mohou šplhat(viz. foto).

DSCN0312 DSCN0446

(jedná se o menší terária určená pro mláďata, po stěnách rádi lezou, nebo se ukrývají ve škvírách)

Terárium můžete také vybavit různými kameny, jeskyněmi, plastovými rostlinami, a kořeny v dekoracích (které jsou pro zvíře bezpečné) se meze nekladou 🙂 . Důležité je také terárium vybavit různými úkryty, kde může gekončík odpočívat, je vhodné úkryty umístit do chladnějších i teplejších částí terária.

TOPENÍ – K vytápění terária či plastového boxu můžete použít klasickou či bodovou žárovku, topný kámen, topnou desku či topný kabel. Důležité je aby v místě kde se gekončík přes den zdržuje byla teplota 25-28 stupňů celsia, je však vhodné aby se v případě potřeby mohl gekončík více ,,nahřát“ ale i ochladit. A jak toho docílit?  Naprosto jednoduše, osobně se mi osvědčilo použít topnou desku a topný kámen. Topnou desku jsem dal doprostřed terárií a umístil na ně některé z úkrytů a kladiště. Topný kámen jsem vložil na pravou stranu terária, a výsledek? Gekončíci mají v úkrytech na topné desce cca 25-28 stupňů, na topném kameni je teplota 35 stupňů (často ho využívají k nahřátí samice před snůškou) , a na druhé straně terária je pokojová teplota tedy možnost pro gekončíka se ochladit.

VLHKÝ KOUT – Je důležité aby gekončík měl v teráriu jakýsi vlhký kout, či úkryt. Vlhkost pomáhá gekončíkům při svleku, a celkově se rádi zdržují ve vlhčích úkrytech. Ze zkušenosti tráví gekončíci více času ve vlhkých úkrytech než v suchých. V praxi jsem vyrobil vlhký úkryt z klasického boxu na svačinu, z vrchní strany jsem vystřihl vlez, a box z poloviny naplnil navlhčenou směsí písku a  zeminy. Gekončíci rádi tráví čas na temných místech, je třeba aby box byl neprůhledný. Polovina boxu je vložena na topné desce, druhá polovina je bez výhřevu. Zmíněný box slouží i jako kladiště, v chladnějších dnech (v dubnu) samice snášeli do teplejší části boxu, v teplejších dnech (červenci) naopak své snůšky zahrabávali do studenější části boxu, která byla mimo topnou desku.

MISKY – V teráriu pro gekončíky by neměla chybět miska s vodou (kterou je třeba pravidelně měnit) a miska s vápníkem. Je opravdu důležité aby měl gekončík noční vápník neustále k dispozici a mohl si jej dopřávat dle libosti. Sypký vápník můžete pořídit v lékárně, na různých eshopech nebo v obchodě. Také je tu možnost na jemno nastrouhat sépiovou kost.

Pokud máme terárium pro gekončíka připravené, nic nám nebrání v jeho pořízení 🙂 .