Krmení

Gekončík noční se živí především živým krmným hmyzem (o mrtvý hmyz gekončíci nejeví žádný zájem) tj. cvrčci (domácí, banánový, krátkokřídlí), sarančata, šváby, smýkaný hmyz z luk , červi, holátka myší apod. Červi a holátka jsou pro gekončíka ,,energetická bomba“ proto je krmíme jen v období snůšek případně pokud je jedinec vysílený.

Nejvýživnější potravou pro gekončíka je smýkaný hmyz, ovšem je třeba dát pozor aby louka na které smýkáte nebyla chemicky ošetřena.

Osobně krmím gekončíky především cvrčky banánovými. Cvrčky si chovám sám v 6 velkých vyhřívaných plastových boxech. Dělám to především z důvodu abych věděl že je zvířatům v chovu poskytován kvalitní krmný hmyz ( pozn. cvrčci jsou krmeni jablky, čínským zelím, okurkou, směsí pro nosnice, drcenými granulemi pro psy, plastinem, nutri mixem a směsí pro krmný hmyz, ve výsledku mi starání o krmný hmyz zabere stejně času jako o ještěry 😀 ). Z tohoto chovu cvrčků uživím pohodlně svých 20 chovných jedinců, a ještě zásobuji zverimex. V období mláďat je však chov nedostačující a cvrčky dokupuji od pana Bendy. Pan Benda je v chovu cvrčků odborník na slovo vzatý, a poskytuje velmi kvalitní krmný hmyz, cvrčky můžete objednat na jeho stránkách zde.

Co se týče intervalu krmení, dospělé gekončíky stačí krmit, 2x do týdne. Dospělý gekončík spořádá 3-7 cvrčků na jedno krmení. Mláďata gekončíků krmíme každý den, stejným počtem, ovšem cvrčky přiměřené velikosti (nejlépe né větší než je jejich hlava).  U krmení mláďat je třeba dát pozor na to aby cvrčci kteří ,,úspěšně vyvázli“, a nebyli sežrání, neobtěžovali mláďata. Osobně s tím nemám zkušenost ale mnoho chovatelů uvádí že zbylí cvrčci jsou schopni mládě ukousat až k smrti. Proto je dobré vždy do terária vložit např. kousek okurky, nebo čínského zelí a cvrčci si mláďat ani nevšimnou.

VITAMÍNY A MINERÁLY – Vitamíny a minerály jsou důležitou složkou krmení gekončíků nočních. V přírodě získává gekončík tyto látky z hmyzu který uloví, v zajetí je však musíme dodávat uměle. Na trhu je spousty vitamínových a minerálních přípravků pro plazy (nutri mix pro plazy , roboran pro plazy nekton apod.) z hlediska složení jsou však tyto přípravky v poměru cena, kvalita nedostačující. Z hlediska svého složení jsou nejvhodnější vitamíno-minerální směsi PLASTIN, ROBORAN H, a NUTRI MIX pro nosnice.

Je mnoho doporučení jak dávkovat vitamíny a minerály, někteří chovatelé doporučují obalovat hmyz Plastinem (především minerály) jednou do měsíce a roboranem H a nutri mixem(vitamíny) každé druhé krmení. Osobně jsem z těchto preparátů udělal jakousi směs (třetina plastinu, třetina nutri mixu a třetina roboranu) a obaluji v něm hmyz 1x týdně. Je to pohodlnější, gekončíci krásně rostou a prospívají.

Jak jsem již zmiňoval na stránce ,,chov“ je třeba aby gekončíci měli neustále k dispozici mističku s vápníkem, či na prášek nadrcenou sépiovou kostí.